4 mln dotacji na rozbudowę kanalizacji

Koniecpol dostał 4 mln zł unijnej dotacji. Pozwoli ona ostatecznie uniezależnić się kilku tysiącom mieszkańców miasta od zakładów płyt pilśniowych

Koniecpolski projekt rozbudowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej czekał na unijne dofinansowanie na dalekiej pozycji listy rezerwowej. Zmieniły się jednak okoliczności i marszałek województwa podjął decyzję: Koniecpol dostaje 4 mln zł.

– Jesteśmy wdzięczni urzędowi marszałkowskiemu za taki krok, bo znaleźliśmy się naprawdę w bardzo trudnej sytuacji – mówi burmistrz Józef Kałuża.

A chodzi o to, że pod koniec sierpnia Tauron wstrzymał dostawy energii elektrycznej do zadłużonych Koniecpolskich Płyt Pilśniowych. W tym do biologicznej oczyszczalni ścieków, która obsługuje nie tylko fabrykę ale i dawne osiedle zakładowe z 4 tys. mieszkańców.

 

Oczyszczalnię czasowo zasiliły agregaty zakładu i zaczęła pracować na minimalnych obrotach. Stan ten mógł być bezpieczny zaledwie kilka dni. Gmina zaczęła zastanawiać się nad przewożeniem ścieków beczkowozami do gminnej oczyszczalni.

Burmistrz ocenił, że sytuacja może spowodować katastrofę ekologiczną (skażenie Pilicy) i zwrócił się do Tauronu o wznowienie dostaw energii elektrycznej chociaż w takim zakresie, który umożliwiłby funkcjonowanie oczyszczalni. Poprosił też o pomoc starostę częstochowskiego. Rozmowy samorządowców z Tauronem nie przyniosły jednak rezultatu. Energetycy byli nieprzejednani. Wypowiedzieli zakładowi umowę, a nową uzależnili od spłaty części zadłużenia. W końcu umowę zawarto i Tauron przywrócił zasilanie.

Władze miasta już sześć lat temu planowały uniezależnienie dawnego osiedla zakładowego od fabryki. Położono nawet rurę, którą miały płynąć ścieki do komunalnej oczyszczalni obsługującej resztę Koniecpola. Więcej nie udało się jednak zrobić.

Koniecpol bezskutecznie czekał dotąd na unijną dotację. Gdy pojawiły się problemy, burmistrz mówił, że miasto będzie musiało ponieść koszty tej inwestycji samodzielnie.

– Udało się jednak uzyskać dotację – cieszy się Józef Kałuża. – Projekt jest wyceniony na 4,8 mln zł, a dofinansowanie wynosi 4 mln zł.

To oznacza, iż jest na najwyższym możliwym poziomie 85 proc.

Przetarg już ogłoszono, prace ruszą jak najszybciej. Dzięki temu ścieki popłyną z osiedla fabrycznego do komunalnej oczyszczalni. Dodatkowo do kanalizacji zostanie podłączonych ok. 200 posesji.

To będzie ostateczny rozwód miejskiej infrastruktury z Koniecpolskimi Zakładami Płyt Pilśniowych. Niedawno udało się uniezależnić osiedle zakładowe od fabrycznej kotłowni.

jak podaje czestochowa.gazeta.pl/

 

Share This:

Comments

comments

Dodaj komentarz