Album o Koniecpolu z XIX wieku

stara fotografia Koniecpola stara fotografia Koniecpola stara fotografia Koniecpola stara fotografia Koniecpola stara fotografia Koniecpola stara fotografia Koniecpola stara fotografia Koniecpola stara fotografia Koniecpola stara fotografia Koniecpola stara fotografia Koniecpola stara fotografia Koniecpola stara fotografia Koniecpola stara fotografia Koniecpola stara fotografia Koniecpola stara fotografia Koniecpola stara fotografia Koniecpola stara fotografia Koniecpola stara fotografia Koniecpola

Dziś możemy Państwu zaprezentować album szczególnych fotografii.
Ofiarodawcą pięknych skanów albumu jest Pan Tadeusz Grudzień, rodowity warszawiak, który interesuje się sprawami Koniecpola od dawna.
Z nostalgią wspomina lata dzieciństwa kiedy z ciotką przyjeżdżał z Ulesia na czwartkowe targi do Koniecpola, kiedy z ojcem łowił ryby w pilickim upuście. Bywał w kościele św. Trójcy i w pałacu Potockich na Chrząstowie. O wiele częściej jednak spacerował przed pałacem Koniecpolskich na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Właśnie w stołecznym antykwariacie, w 1991 roku w trafił na zbiór fotografii pt. „Album widoków Chrząstowa i Koniecpola oraz Zakładów fabrycznych w Dominum Hr. Rodryga Potockiego”.
Album został wykonany przez zawodowego fotografa – pana Władysława Krajewskiego z Kielc. Ma rozmiary zbliżone do formatu A3, a każde zdjęcie jest na szczęście dokładnie opisane, co jednoznacznie identyfikuje dany obiekt. Mimo usilnych starań nie udało się dowiedzieć Panu Grudniowi, kto złożył tą cenną pamiątkę w antykwariacie. Album został wydany w 1875 roku z okazji „złotego wesela”. Ślub młodej pary, przedstawionej na pierwszej fotografii, odbył się 12 października 1825 roku. Niestety, kim jest młoda para na razie nie wiemy. Być może przy pomocy internautów wyjaśnimy tę sprawę.

dzięki uprzejmości Towarzystwa Przyjaciół Koniecpola

Share This:

Comments

comments

Dodaj komentarz