BIP Koniecpola od tygodnia jest niedostępny, bo urząd nie zapłacił za fakturę…

Pracownicy Stowarzyszenia Bona Fides próbowali w dniu dzisiejszym wejść na stronę BIP Urzędu Miasta i Gminy Koniecpol. W związku z tym, że wszystkie odnośniki do biuletynu prowadziły do pustej strony, zadzwoniliśmy do urzędu zapytać się o powody takiej sytuacji.

Pracownik urzędu gminy poinformował nas w rozmowie telefonicznej, że… burmistrz miasta nie opłacił faktury za prowadzenie BIP i strona od tygodnia nie jest dostępna. Na pytanie, kiedy strona zacznie ponownie działać, urzędnik odpowiedział, że nie wie, bo to zależy od tego, kiedy burmistrz zdecyduje się zapłacić zaległe pieniądze.

Postępowanie burmistrza jest niedopuszczalne i niezgodne z prawem. Ustawa o dostępie do informacji publicznej nakłada na wszystkie urzędy obowiązek prowadzenia stron BIP, a Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej dopuszcza w art. 21 ust. 2 możliwość, że biuletyn może być niedostępny dla odwiedzających maksymalnie 24 godziny i to jedynie w przypadku awarii.

Obecne działanie burmistrza wpisuje się niestety w wieloletnią praktykę urzędu gminy w Koniecpolu polegającą na lekceważeniu prawa do informacji. Dla przykładu podczas zeszłorocznego badania Biuletynów Informacji Publicznej urzędów gmin i miast woj. śląskiego, przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Bona Fides, Koniecpol zajął 166 miejsca na 167 monitorowanych jednostek. W biuletynie urzędu brakowało wielu podstawowych informacji, m.in. uchwał rady (w tym uchwały budżetowej), zarządzeń burmistrza, czy aktualnych oświadczeń majątkowych.

Koniecpol nie jest niestety jedynym tego typu urzędem. Co z tego, że wszyscy mamy prawo do informacji, a internet, zgodnie z ustawą, jest podstawowym źródłem udostępniania informacji, skoro część wójtów, burmistrzów i kierowników innych jednostek obowiązanych do prowadzenia stron BIP (m.in. szkoły czy domy kultury) ma to wszystko w głębokim poważaniu…

autor Grzegorz Wójkowski
źródło http://www.silesia24.com.pl/blog/grzegorz-wojkowski/1/bip-koniecpola-od-tygodnia-jest-niedostepny-bo-urzad-nie-zaplacil-za-fakture/1315.html

Share This:

Comments

comments

Dodaj komentarz