Brutalny napad na rodzinę w Soborzycach: 9 lat dla sprawcy

Sąd Okręgowy w Częstochowie skazał na 9 lat więzienia Grzegorza P., oskarżonego o dokonanie trzech rozbojów w Soborzycach. Szczególnie brutalny był napad na rodzinę K., podczas którego sprawcy związali małżeństwo i przykładając im nóż do szyi, pytali 9-letnią córkę o to, którego z rodziców chce „oszczędzić”.

9 grudnia 2015 roku ok. godz. 18.30, zamaskowani Grzegorz P. i 15-letni Sebastian P. wtargnęli do jednego z domów w miejscowości Soborzyce. Zastali tam małżeństwo K. oraz ich 9-letnią córkę.

Napastnicy przewrócili gospodarza na łóżko, a następnie zaczęli go bić i kopać po całym ciele. Sprawcy grożąc pozbawieniem życia, zażądali od domowników wydania pieniędzy i kosztowności.

 

Potem Grzegorz P. i Sebastian P. skrępowali małżeństwo przy użyciu opasek zaciskowych i zwrócili się do ich córki, aby wskazała osobę, którą mają „oszczędzić”. Grzegorz P. w czasie zdarzenia przekładał gospodarzowi do twarzy i szyi nóż i nożyczki, grożąc odcięciem palców i podcięciem szyi.

Pokrzywdzony odniósł obrażenia w postaci ran ciętych ucha, stłuczenia głowy i złamania kości nosa. Po przeszukaniu pomieszczeń sprawcy zabrali z domu telewizor, tablet, telefony komórkowe, złote obrączki i inne przedmioty o łącznej wartości 1700 zł.

W pewnym momencie do domu przyszedł brat gospodyni, którego sprawcy przewrócili na ziemię oraz bili pięściami i kopali. Przykładali mu także nóż do szyi, grożąc podcięciem gardła oraz przypalali kark żarzącym się papierosem. Ppokrzywdzony doznał stłuczenia głowy i oparzenia skóry karku. Sprawcy zabrali mu telefon komórkowy i papierosy. Przed opuszczeniem mieszkania zagrozili pozbawieniem życia w przypadku zawiadomienia policji, a Grzegorz P. przy pomocy noża odciął kobiecie warkocz.

– W dalszym śledztwie ustalono, że tego samego dnia Grzegorz P. wraz z Sebastianem P. i 16-letnim Dawidem Ż. zaatakowali w Soborzycach przypadkowo spotkanego przechodnia. Sprawcy przewrócili mężczyznę, a następnie bili go, kopali oraz przekładali mu nóż do szyi i głowy. Następnie napastnicy rozebrali pokrzywdzonego do naga i zabrudzili go odchodami zwierzęcymi. Zdarzenie było utrwalane przez jednego z nieletnich telefonem komórkowym. Z uwagi na fakt, że mężczyzna nie posiadał żadnych wartościowych przedmiotów, sprawcy zabrali jedynie jego ubranie – mówi Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

Grzegorz P. przyznał się do zarzucanych mu przestępstw i złożył wyjaśnienia, w których szczegółowo opisał przebieg zdarzeń. Na wniosek prokuratora, wobec Grzegorza P. zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Oskarżony był w przeszłości karany.

Sprawcy napadu z użyciem niebezpiecznego narzędzia grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat.

– W mowie końcowej prokurator wniósł o wymierzenie oskarżonemu kary 11 lat pozbawienia wolności – dodaje Romasz Ozimek.

9 listopada 2016 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie skazał Grzegorza P. na karę łączną 9 lat pozbawienia wolności.

– Sąd Rejonowy w Myszkowie (Sąd Rodzinny i Nieletnich) nie uwzględnił wniosku Prokuratury Rejonowej w Myszkowie o przekazanie sprawy nieletnich prokuratorowi, celem pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej na podstawie kodeksu karnego. Wobec nieletniego Sebastiana P. sąd orzekł umieszczenie go w zakładzie poprawczym, w którym może przebywać do 21 roku życia. W stosunku do nieletniego Dawida Ż. sąd warunkowo zawiesił wykonanie takiego środka – mówi Tomasz Ozimek.

źródło dziennikzachodni.pl

Share This:

Comments

comments