Koniecpol bliżej cywilizacji. Wojewoda wbił łopatę pod wodociąg

Wszystko wskazuje, że zakończy się gehenna 1,5 tys. mieszkańców gminy Koniecpol, którzy od ubiegłorocznych wakacji borykają z brakiem wody. Studnie wyschły i wodę do domostw musieli dowozić strażacy.

W lipcu i sierpniu ubiegłego roku w 12 sołectwach gminy Koniecpol z powodu suszy wyschły studnie. Nie ma tam sieci wodociągowej, więc do około 1500 mieszkańców strażacy zaczęli codziennie dowozić beczkowozami wodę. Bo ta ze studni, jeśli nawet się pojawiała, to nie nadawała się do picia. Jedynym rozwiązaniem dramatycznej sytuacji była decyzja o budowie wodociągu. Już kiedyś go planowano, ale inwestycji nigdy nie zrealizowano.

 

Niestety, burmistrz Ryszard Suliga, dla którego jest to pierwsza kadencja, odziedziczył „finansowy garb” po poprzednikach. Koniecpol jest jedną z najbardziej zadłużonych gmin w Polsce, od 2014 r. jest tam wdrożony rządowy plan naprawczy, który zabrania rozpoczynania nowych inwestycji, a tym bardziej zaciągania kredytów. Władze Koniecpola uderzały więc z prośbami o wsparcie gdzie tylko się dało. Miasto uruchomiło specjalne konto bankowe na „budowę wodociągu”. Podczas gminnych dożynek w ubiegłym roku sprzedawano wyroby mieszkańców: smalec, ogórki, przetwory. Udało się zebrać ok. 7 tys. zł. W październiku burmistrz podpisał nawet list intencyjny z Chińczykami.

25 stycznia w gminie Koniecpol pojawiła się premier Beata Szydło, obiecując pomoc rządową. Koniecpol został zakwalifikowany jako gmina objęta klęską żywiołową w postaci suszy geologicznej, dzięki czemu można było uruchomić środki z rezerwy budżetowej państwa. Są efekty: w piątek 2 września uroczystego wbicia pierwszej łopaty pod budowę wodociągu dokonali wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, drugi wicewojewoda Mariusz Trepka, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Andrzej Pilot oraz burmistrz miasta i gminy Koniecpol Ryszard Suliga. – Dzisiaj rozpoczynamy tę inwestycję, aby w całej gminie Koniecpol bieżącej wody nie zabrakło – podkreślał wojewoda.

Cała inwestycja obejmuje wykonanie ponad 30 km wodociągu. Ma kosztować 14-20 mln zł. Będzie finansowana m.in. z subwencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, rezerwy wojewody śląskiego, WFOŚiGW.

Do końca roku ma powstać sieć z przyłączami w miejscowościach: Dąbrowa, Wólka, Kuźnica Grodziska, Załęże i Oblasy – w sumie około 17 km. Dostęp do wody uzyskają wtedy 562 osoby. Będzie to jednak dopiero jeden etap zaplanowanej inwestycji. Na dwa kolejne tworzona jest dokumentacja projektowa.

źródło czestochowa.wyborcza.pl
Fot. Jeremi Astaszow / Śląski Urząd Wojewódzki

Share This:

Comments

comments