Koniecpol dostanie 3 mln zł na wodociąg z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska przekaże gminie Koniecpol 3 miliony zł na budowę wodociągu. Dzięki temu samorząd będzie miał całe wsparcie niezbędne do budowy wodociągu.

Koniecpol do dzisiaj boryka się ze skutkami letnich upałów. W wielu miejscowościach w studniach wyschła woda. Bez dostępu do niej jest w kilkunastu miejscowościach grubo ponad 1000 mieszkańców. Woda jest dowożona kilka razy w tygodniu przez strażaków, ale mieszkańcy mają problemy m.in. z praniem czy prowadzeniem działalności rolniczej.

 

Sama gmina nie była w stanie wybudować wodociągu z powodu planu naprawczego, który jest realizowany. Poprzednie władze Koniecpola doprowadziły do poważnego zadłużenie, przez co miasto nie może na razie realizować żadnych inwestycji z własnych środków.

Dlatego burmistrz Ryszard Suliga szukał dofinansowania w innych instytucjach. Z pomocą przyszedł rząd Beaty Szydło. Pani premier w styczniu w Kuźnicy Grodziskiej obiecała, że państwo przekaże miastu środki na budowę wodociągu. Koniecpol został zakwalifikowany jako gmina objęta klęską żywiołową – suszą geologiczną, dzięki czemu można było uruchomić środki z rezerwy budżetowej państwa.

Pieniądze przekazane przez rząd zostaną przeznaczone na samą inwestycję, ale Koniecpol musiał jeszcze znaleźć dofinansowanie na opracowanie dokumentacji. Z pomocą przyszedł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który przekaże miastu 3 miliony zł.

– Wiem, że taka decyzja zapadła, ale czekamy na oficjalne potwierdzenie. Z informacji uzyskanych od służb wojewódzkich wynika, że nasz wniosek o środki z budżetu państwa jest już w Warszawie – mówi burmistrz Ryszard Suliga.

Miasto ma już dokumentację na pierwszą część wodociągu w północno-wschodniej części gminy. Jeśli tylko urząd otrzyma potwierdzenie o przyznaniu środków przez rząd, zostanie ogłoszony przetarg na budowę wodociągu. Przyznanie środków przez WFOŚ spowoduje natomiast procedurę projektową. Wówczas przetarg na budowę drugiej części wodociągu zostanie ogłoszony w lipcu.

Koszty przyłączenia do wodociągu poniosą mieszkańcy. Koniecpol boryka się z wysokim bezrobociem, dlatego miasto chce, żeby przyłączenie wodociągu wiązało się dla mieszkańców z jak najmniejszymi kosztami. – Za przyłącza zapłacą mieszkańcy, ale chcielibyśmy znaleźć środki, aby chociaż częściowo np. w 20 procentach, dofinansować mieszkańcom przyłączenie do wodociągu – mówi burmistrz Suliga.

źródło dziennikzachodni.pl

Share This:

Comments

comments

Dodaj komentarz