Koniecpol ma nowy ośrodek zdrowia

Dzisiaj wielkie święto w Koniecpolu – otwarcie nowego ośrodka zdrowia. Na dwóch piętrach i użytkowym strychu mieści się 14 gabinetów lekarskich, na miejscu jest też stacja pogotowia.

Od tej właśnie stacji się zaczęło. Kilka lat temu pogotowie chciało ją przenieść z Koniecpola, gdzie nie było dla niej pomieszczeń, do Dąbrowy Zielonej. By tego uniknąć, Koniecpol wystawił dla pogotowia budynek. A potem dołożył do niego całą przychodnię – dwupiętrową, z użytkowym poddaszem, o powierzchni 3,3 tys. m kw. Całość budowano etapami od 2007 roku.

– Nowa przychodnia mieści się przy ul. Armii Krajowej 2. Przyjmuje pacjentów już od połowy sierpnia, natomiast w środę mamy oficjalną uroczystość otwarcia – mówi burmistrz Koniecpola Józef Kałuża. Zaplanowano ją z rozmachem. Na początku ma być msza, potem przemarsz z kościoła do ośrodka, tam wręczenie medali „Zasłużony dla Miasta i Gminy Koniecpol” oraz poświęcenie budynku.

Choć tak naprawdę inwestycja nie jest jeszcze skończona, zostało uporządkowanie okolicy przychodni. Gmina stara się o pieniądze unijne na ten cel.

– Konkurs, do którego możemy zgłosić nasz projekt rewitalizacji tego terenu, został już ogłoszony, wnioski można składać do listopada – dodaje burmistrz. – My staramy się o fundusze na zagospodarowanie całego obszaru wokół zbiornika wodnego, w którego sąsiedztwie znajduje się przychodnia. Planujemy tam pola namiotowe, kempingi, parkingi i boiska.

Aż 9 mln zł z własnego budżetu przeznaczyła gmina na budowę przychodni.

– Strasznie się wykrwawiła finansowo – podkreśla burmistrz. – To dlatego, że w unijnych konkursach nie można było starać się o pieniądze na mury czy wykończenie budynków.

Do tego doszło 800 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego, a za 2,1 mln zł z pieniędzy unijnych gmina kupiła sprzęt do przychodni.

Teraz trzeba 14 gabinetów zapełnić lekarzami, także specjalistami. Do tej pory Koniecpol nie mógł im zaoferować pracy, bo nie miał budynku, by ich pomieścić. Teraz już ma i pod koniec roku zacznie się starać o kontrakty z NFZ-etu.

Burmistrz ma nadzieję, że przychodnia je dostanie: – Przecież do tej pory w Koniecpolu, Dąbrowie Zielonej, Przyrowie i Lelowie zakres usług medycznych był najskromniejszy w województwie. Teraz możemy wreszcie go poszerzyć.

Nowy ośrodek zdrowia bierze na siebie opiekę nad chorymi w ciągu dnia, a nocą i w święta obowiązek ten przejmuje pogotowie. Burmistrz chce zacieśnić tę współpracę na tyle, by lekarze dyżurujący w stacji, gdy zajdzie potrzeba, mieli dostęp do urządzeń przychodni, np. aparatu rentgenowskiego.

Źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa

Share This:

Comments

comments

Dodaj komentarz