PKP wyremontuje dworzec w Koniecpolu

W zeszłym roku powstał projekt, a w tym PKP chce wykonać prace. W Koniecpolu liczą, że dzięki temu, w mieście zatrzyma się więcej pociągów.

Koniecpol leży na liniach kolejowych nr 61 Kielce – Częstochowa Stradom – Fosowskie (Opole) oraz 64 Koniecpol – Kozłów (Kraków). Ta pierwsza to historyczna kolej kielecko-herbska zbudowana w 1911 r. znana obecnie jako „proteza koniecpolska” łącząca Centralną Magistralę Kolejową z Dolnym Śląskiem. Kursują po niej pociągi pendolino.

 

Podczas remontu tej linii w Koniecpolu odnowiono peron. Dwukondygnacyjny budynek dworca, wybudowany w 1910 roku z charakterystyczną wieżą zwieńczoną blankami, pozostał nietknięty.

Jednak w zeszłym roku kolejarze rozpisali przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Obecnie trwa już postępowanie mające wyłonić wykonawcę remontu zabytkowego dworca. Firmy mogą składać oferty do 24 marca. O tym, kto wykona prace na dworcu zdecyduje najniższa cena.

Prace będą dotyczyć poprawy elewacji poprzez uzupełnienie ubytków cegieł oraz gzymsów. Wymienione w całym budynku zostaną okna i drzwi. Wyremontowana będzie hala dworca (dziś zamknięta). Tam prace obejmą odnowienie ścian i sufitów. Planowana jest również wymiana oświetlenia oraz głośników. W poczekalni zainstalowane zostaną nowe ławki oraz kosze na śmieci. Remont będzie wykonany w toaletach, które zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. PKP chce również zainstalować pochylnie ułatwiające wjazd dla osób niepełnosprawnych o co zabiegały władze miasta.

W Koniecpolu liczą, że dzięki remontowi dworca zwiększy się liczba pociągów zatrzymujących się na stacji. – Wystąpiliśmy, wspólnie ze stowarzyszeniami działającymi w mieście o zatrzymywanie się niektórych pociągów PKP Intercity – mówi Ryszard Suliga burmistrz Koniecpola. – Chodzi nam o pociągi do głównych miast w Polsce – dodaje burmistrz.

Dziś w Koniecpolu zatrzymują się pociągi Intercity kursujące do Krakowa, Łodzi, Poznania i Gorzowa Wielkopolskiego. Mieszkańcom szczególnie by zależało na połączeniu z Warszawą – pociągi w tej relacji mijają stację bez zatrzymania. W tej chwili z miasta można się dostać do stolicy dojeżdżając autem do Włoszczowy lub pociągiem do Częstochowy.

źródło http://czestochowa.wyborcza.pl

Share This:

Comments

comments

Dodaj komentarz