Suche studnie koło Koniecpola. Potrzeba 33 km wodociągu – gmina nie ma na to pieniędzy

Koniecpol otrzymał 300 tys. zł z puli wojewody na zapewnienie dostaw wody do wsi, w których wyschły studnie.

Problem dotyka już 14 wiosek. – To tylko doraźna pomoc – mówi o rządowej dotacji burmistrz Koniecpola Ryszard Suliga. – Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest budowa wodociągu, na który nas nie stać, i którego nie możemy budować w związku z obowiązującym nas programem naprawczym.

Suliga, który został burmistrzem w ub. roku, zastał gminę na skraju bankructwa. Na koniec 2014 r. zadłużenie wyniosło 16 mln zł przy rocznym budżecie 26 mln zł. Zatwierdzony program naprawczy nie mógł oznaczać nic innego jak zaciskanie pasa. Tymczasem ostatnio panujące upały i susza spowodowały nieoczekiwane – i to niemałe – wydatki. W okolicznych wsiach wyschły studnie lub woda z nich czerpana nie nadaje się do spożycia. Gmina dowozi więc wodę przemysłową i spożywczą. – Zaangażowaliśmy służby komunalne i straż pożarną – mówi burmistrz Suliga.

Zwrócił się o pomoc finansową do wojewody i premier Ewy Kopacz. Właśnie dostał obietnicę przyznania 300 tys. zł dotacji.

Na jak długo starczy tych pieniędzy? Burmistrz wylicza, że koszt dostarczania wody wraz z amortyzacją (ciągła praca pomp, niszczenie się sprzętu, konieczność naprawy samochodów itp.), to ok. 3 tys. zł dziennie. Jest to więc rozwiązanie jest tymczasowe. – Nawet jeśli padałyby ulewne deszcze, to woda w studniach może pojawić się w listopadzie lub grudniu. Najrozsądniejszym rozwiązaniem byłaby budowa ok. 33 km wodociągów – stwierdza burmistrz. – Niestety program naprawczy zabrania nam takiej inwestycji. Mamy jeden projekt, który już się zdezaktualizował i jeden ważny jeszcze przez rok. Poprzednie władze zostawiły nam ten,,spadek”, ale nie zadbały o budowę, kiedy niemal wszystkie ościenne gminy, korzystając z dotacji unijnych, prowadziły, takie inwestycje.

Ówczesne władze miały inne priorytety: – Za niektóre inwestycje dziś musimy zwracać unii dotacje, bo wykonane zostały niezgodnie z zasadami – dodaje Suliga.

źródło czestochowa.gazeta.pl

Share This:

Comments

comments

Dodaj komentarz